Vôdzka a obojok, typy a nácvik
Autor: Nikola Mille, NkM SHOW KENNEL
Prvé pravidlo pri učení na vôdzku a obojok je, aby pes nepociťoval žiadne obmedzenie. Vôdzka neslúži na to, aby ste psíka ňou ťahali, alebo sa preťahovali. Toto pravidlo platí vždy a všade. Nie je žiadny rozdiel, či ste doma v záhrade, na ulici alebo v kruhu.
Prostredníctvom vôdzky vyjadrujeme, čo od psa chceme, robíme to pomocou hlasu a určitej manuálnej činnosti. Dá sa povedať, že vôdzka má rovnakú funkciu ako uzda u koňa.
Ak by sa vôdzka stala donucovacím prostriedkom, psík by nikdy nemal radosť a možno konštatovať, že pre psa by sa stala vôdzka niečím nepopulárnym.
Pre psíka sa stane informačným nástrojom, ktorý mu bude pomáhať v rôznych situáciách, bude sa tešiť na každé nasadenie obojku a vôdzky v očakávaní niečoho nového.
Existuje veľmi veľa typov obojkov a vôdzok.
Pre každú situáciu je vhodný iný typ obojku a vôdzky. Na výstavy psov sa používajú ľahké, jednoduché vôdzky, ktoré by mali harmonicky pôsobiť s farbou srsti a rasou psíka. Napríklad u labradora sa používajú veľmi jednoduché vôdzky, ktoré sú vyrobené z jedného kusa povrazu, na ktorého konci je krúžok.
Vôdzky môžu byť vrátane obojku, ktorý sa dá prispôsobiť uzatvárateľnou časťou na veľkosť krku. Takto prispôsobené vôdzky sa používajú pri väčšine plemien.
Pri malých plemenách môžu byť obojky doplnené o rôzne ozdoby, ktoré však nesmú pôsobiť rušivo alebo deformovať líniu krku psa.
Posúvacie vôdzky sú zvyčajne vyhotovené pre plemená, ktorých vystavovanie vyžaduje otvorenú vôdzku (obojok), spustenú v oblasti za kohútikom (Golden retriever). Môže byť tiež ukončená retiazkou, ktorá je vhodná pre väčšie a silnejšie rasy. Aj tu musíme správne určiť veľkosť a šírku retiazky.
Zvyčajne platí zásada, že retiazka nemá byť po nasadení na krk dlhšia o viac ako 10 cm.
Ďalším typom môže byť obojok, ktorý je rozšírený v spodnej časti krku – tento je často používaný pri chrtoch, prípadne u plemien, ktoré majú štíhly a dlhý krk.
Na obojok je dobré naučiť už šteniatko vo veku 2-3 mesiacov.
Ak má šteniatko návyk na obojok v mladom veku, ušetríme si tým veľa času pri ďalšom výcviku a nebude ho brať ako prekážku. Keď začnete pracovať s vôdzkou, môže sa mladý psík správať ako splašený koník. V tomto prípade je dobré zachovať pokoj bez rozprávania a bez zbytočného pokrikovania a pohybu. Týmto spôsobom šteniatko čoskoro pochopí, že jeho skákanie a metanie nemá účinok a zastaví svoje bláznenie.
Nemali by sme sa pohybovať a ani rozprávať preto, aby šteniatko pochopilo, že nenesie zodpovednosť za situáciu, ktorá mu je nepríjemná. V momente, keď sa šteniatko správa požadovaným spôsobom, zastaví sa a v pokoji prijme vôdzku, odmeníme ho sústom veľmi chutnej maškrty. Je veľmi dôležité použiť toto sústo v správnom momente, aby sme dosiahli výsledný efekt.
Ak šteniatko zostane pokojné aj po pripnutí vôdzky, začneme s nácvikom chôdze. Po vydaní povelu, napr. poď, začneme pomaly a pokojne kráčať. Šteniatko by nás v očakávaní odmeny malo nasledovať. Za pomoci jedla, ktoré je najväčším lákadlom pre psíka, dosiahneme to, že psík rýchlo pochopí, čo od neho chceme a požadujeme.
Po zvládnutí základného povelu, kedy nás šteniatko veselo a ochotne nasleduje, začneme s tréningom výcviku chôdze, napr. pri nohe, klusu a pod. Po ukončení výcviku nikdy nezabudnite pochváliť vášho psíka aj slovnou pochvalou.
Po čase bude psíkovi dostačujúcou odmenou len pochvala a bude vedieť, že ste s jeho správaním spokojný. Toto umocní jeho dôveru vo vás a bude ochotne plniť vaše túžby a povely.
Výstavné vodítko aj obojok si môžete zakúpiť priamo na výstave. Je však lepšie urobiť to o niečo skôr a doma psíka na nový obojok či vôdzku navykať.
Kožený obojok s vôdzkou, tenký a príjemný, hodí sa pracovným plemenám.
Výstavné vodítko, obojok spojený s vôdzkou v rôznych farbách, jemné prevedenie. Hodí sa spoločenským plemenám. Farbu vyberte tak, aby nepôsobila na psíkovi rušivo.
Ozdoby sô vhodné, ale pozor, aby ste to neprehnali. Nesmú pôsobiť rušivo.
Retiazkový obojok pokračuje na jemnej vôdzke. Retiazka by nemala mať dlhšie pokračovanie do vôdzky ako 10 cm.
Nabudúce si povieme ako si poradiť s výstavným postojom.