Krok za krokom časť 7

Tréning rýchlosti pohybu psa v kruhu.

Autor: Nikola Mille,  NkM SHOW KENNEL

Pre pohyb psa v kruhu sa používajú 2 pozície. Pes beží po vašej ľavej strane popri nohe alebo beží pred svojím handlerom. Vo väčšine prípadov a u väčšiny plemien je najpoužívanejší prvý spôsob, ale oveľa výraznejší a efektnejší je druhý spôsob. 

V prvom prípade sa musí pes naučiť bežať popri ľavej nohe bez toho, aby vás predbiehal alebo zaostával. Tento spôsob sa bežne používa v základnom výcviku chôdze so psom. Vykročíte ľavou nohou, psovi dáte zároveň slovný povel k pohybu, ktorý by vás mal nasledovať.

V druhom prípade sa pes učí, že môže bežať pred vami a zmena smeru je vykonávaná jemným pohybom vôdzky. V tomto prípade  je dobré začať nácvik s tzv. Flexi – predlžovacím vodidlom. Táto vôdzka psovi umožňuje väčší rozsah pohybu, dáme psovi najavo, že sa môže v určitej vzdialenosti pohybovať voľne. Ak to pes pochopí, postupne skracujeme dĺžku vôdzky na kratšiu, až pes zistí, že maximálna vzdialenosť od handlera je jeden meter. Túto vzdialenosť musí pes rešpektovať.

Môže sa stať, že pes bude chcieť ísť viac dopredu. Vtedy psa vrátite späť k nohe a začnete znovu len na vami požadovanú vzdialenosť. Akonáhle pes pochopí aj túto informáciu, bude sa musieť naučiť rozpoznať začiatok klusu. To docielime jednoduchým spôsobom tak, že sa otočíme okolo vlastnej osi a v momente, keď vykročíme  vpred PRAVOU nohou, trupom a hlavou sme otočení k psovi. Po tomto kroku vykročíme ľavou nohou, ktorou určíme smer a zároveň pohybom vôdzky v  ruke zdola nahor dáme psovi povel ku klusu. Je to akoby sme mu povedali IDEME

Foto: Abukantos

 

Vždy by sme sa mali vyhnúť spomaleniu psa ťahaného na vôdzke silným trhnutím vôdzky. Psovi dáme slovný povel POMALY, avšak za rovnakého tlaku vôdzky /pes cíti tlak vôdzky na krku stále, avšak vie, že je povolené, aby šiel pred vami a neznamená to, aby spomalil/, so zafixovanou pozíciou ruky.

Je treba mať na pamäti, že ideálna rýchlosť psa je dosiahnutá vtedy, keď sa predná noha pri vertikálnom spustení kolmice dotýka bodu konca nosa  psa. 

Nie vy rozhodujete o rýchlosti psa. Je to na základe fyzickej funkcie stavby tela psa a to musíte rešpektovať pri svojom rozhodovaní.


Dočítali ste poslednú časť seriálu Krok za krokom vo výstavnom kruhu. Veríme, že sme Vám pomohli odhaliť základy predvádzania psov na výstavách. Uvítame Vaše otázky či podnety.