Ak hľadáte takmer rovnocenného psieho partnera, môže byť basenji (čítaj basendži) tou správnou voľbou. Tieto psy svojich pánov milujú, ale skoro nikomu nedovolia rozhodovať o ich živote. Basenji je skrátka slobodomyseľný pes, ktorý od svojho pána vyžaduje takmer rovnaký rešpekt, aký svojmu pánovi preukazuje on sám. Na jednej strane v jeho povahe koluje krv vášnivého lovca, a na druhej vystupuje ako veľmi elegantný pes s aristokratickým vzhľadom a vystupovaním. Jeho povaha môže byť veľmi priateľská, citlivá, až závislá na majiteľovi. Naproti tomu dokáže byť veľmi odvážny, tvrdohlavý a pripravený kedykoľvek stretnúť sa s nepriateľom v boji.
Podľa anglického Kennel Clubu sa basenji radí medzi teriérov, podľa FCI medzi špice. Ale je isté, že nepatrí ani do jednej z týchto skupín. Medzi teriérov sa nehodí svojou výškou, keďže teriér loví pod zemou. Medzi špice sa nehodí svojou povahou ani pôvodom. Pre podobné typy psov bol vytvorený pojem pes – Schensi, ktorý zahrňoval primitívne domestikované psy tropického pásma, žijúce síce v ľudských osadách, ale o ktoré sa v podstate nikto nestaral. Aj keď sa tieto psy žijúce po celom svete navzájom veľmi podobajú, nemožno ich považovať za plemeno. Jediným psom typu Schensi, ktorý bol vyšľachtený ako plemeno, je práve basenji. Názov plemena basenji v preklade v jazyku Pygmejov znamená „malá vec do buše“ , v jazyku kmeňa Niam-Niam „malý krováčik“, a v iných jazykoch niečo ako „hopsáčik“ pre ich neúnavnú snahu vidieť ponad vysokú trávu.
História plemena
História basenji, ako tichého nadháňača zveri, patrí vo svete psov k tým najstarším. Najviac historických vyobrazení psíkov, podobných dnešnému basenji pochádza z obdobia Egyptských faraónov. Niekoľko egyptológov uvádza, že Núbijský greyhound – psík so zatočeným chvostíkom a veľkými ušami, ktorý sa hojne vyskytoval v umení Starého kráľovstva, je skutočne basenji. Znázornené zvieratá nielenže majú všetky fyzické charakteristiky plemena, ale umelci ich zobrazujú v ich typickom pohybe a správaní. Často sú znázorňovaní ako malí psíci, sediaci pod stoličkou alebo pri nohách svojho majiteľa. Faraóni ich dostávali darom z oblasti strednej Afriky, kde boli vysoko cenení pre svoje vynikajúce lovecké schopnosti. S úpadkom staroegyptských kultúr miznú aj vedomosti o basenji.
Bádatelia objavili toto zabudnuté plemeno až v polovici 19. storočia v Južnom Sudáne a v Kongu. Jedna z prvých správ o týchto psoch pochádza z roku 1869, kedy nemecký afrikanista G. Schweinfurth rozpráva o svojich cestách po Afrike a popisuje psy kmeňa Niam Niam.
Neštekajúci psík z afrického pralesa
Basenji patrí medzi najstaršie – pôvodné plemená a jeho domestikácia je stále iba v začiatkoch. Vyznačuje sa niektorými zaujímavosťami, ktoré si doniesol zo svojej pôvodnej domoviny – Afriky. Niektoré sú výhodou a niektoré nie, ale len ťažko tieto pôvodné rysy jeho povahy zmeníte… Aby sa nestal ľahkou korisťou pre iných mäsožravcov v divočine, nevylučuje telesný pach, nešteká, je rýchly, obratný a má výborne vyvinuté inštinkty. Je zvyknutý žiť vo svorke so zvieratami a ľuďmi, ale pri tom si stále zachováva svoju voľnosť. Aj keď žije pri ľuďoch, o svoju obživu a tak isto aj zovňajšok sa musí starať sám. Samičky, podobne ako u vlkov a divých psov, hárajú len jeden krát do roka. Bojí sa temnoty a tmy, lebo pre neho znamenala nebezpečenstvo.
Domorodé africké kmene ich využívali na lov. Psom na krk zavesili drevený zvonček alebo klopadlo, ktorého zvuk plašil zver a zároveň lovcom ukazoval ich pohyb. Práve ich nezávislá povaha a schopnosť samostatného rozhodovania z nich urobila výborných pomocníkov pri love a umožnila im tak prežiť tisíce rokov. Psy dodnes žijú s domorodcami v dažďových pralesoch, kde naháňajú zver do napnutých sietí.
Do Európy (Veľkej Británie) sa prvé psy dostali v roku 1880. V roku 1895 boli prvý krát vystavené na výstave Crufts pod názvom Kongo teriér alebo Africký pes z pralesa a vzbudili veľký rozruch. Bohužiaľ tieto prvé importy zomreli krátko po príchode na psinku. Prvý úspešný import sa uskutočnil v roku 1936, kedy Olívia Burnsová do Anglicka priviezla niekoľko jedincov, ktorých získala od konžských Pygmejov, a zahájila tak s nimi prvý chov mimo Afriku. O základy európskeho a amerického chovu, a predovšetkým o udržanie plemena v priebehu ll. svetovej vojny, sa zaslúžila anglická chovateľka Veronica Thudor-Williamsová – chovná stanica Of the Congo.
Do bývalej ČSSR bol prvý basenji dovezený v roku 1974. Rozvoj chovu nastal hlavne po roku 1990, ale len v Českej republike, kde bol v roku 1998 založený aj Basenji klub Bohemia. U nás zatiaľ nie je chov basenji príliš rozšírený. Plemeno si však postupne získava svojich obdivovateľov.
Zdravie
Dožíva sa 12-16 rokov. Keďže plemeno je pôvodné, je nezaťažené dedičnými chorobami z prešľachtenia a netrpí zdravotnými problémami.
Ako jedna zo zvláštností sa u basenji uvádza, že sučky hárajú len jeden krát do roka na jeseň. Tak ako niektoré iné prírodné plemená psov (sibírsky husky, aljašský malamut) sú monoestrické – suky týchto plemien hárajú len raz do roka, podobne ako u divých psov.
Nešteká ale nie je nemý
Neštekavosť basenji je jednou z tých vecí, ktoré ho odlišujú od iných plemien. Basenji sú neštekaví z viacerých dôvodov. Jedným z nich je fakt, že v divočine Afriky znamenalo nešteknúť a nevyzradiť svoju polohu väčším mäsožravcom otázku života a smrti. Ale najvýznamnejším dôvodom prečo basenji neštekajú ako iné psy, je predovšetkým zdedená odlišnosť v stavbe hlasiviek a hlasivkového priestoru. Táto odlišnosť má svoj pôvod vo veľmi blízkom príbuzenstve s vlkmi. Basenji vrčí, mraučí, zavýja a robí všetky tie ostatné, ťažko opísateľné zvuky, hoci sa týmto spôsobom nevyjadruje príliš často. So svojou ľudskou rodinou najčastejšie komunikuje hrdelným jódlovaním. Je to veľmi veselý a príjemný zvuk, ktorým basenji pozdravuje členov svojej svorky pri príchode, alebo zapára a vyzýva ku hre, alebo jednoducho keď sa niečomu poteší. Druhý najčastejší zvuk je hlasité smiešne zívanie, ktorým naznačuje, že je čas ísť na prechádzku alebo reaguje na nudnú situáciu.
Je nenáročný na údržbu
Vôbec nezapácha typickým pachom psov, dokonca ani keď jeho srsť zmokne. Skoro vôbec nepĺzne, väčšinou len pri výmene srsti pred letom. Je veľmi čistotný, o svoj zovňajšok sa dôkladne stará, podobne ako mačka. Keď je mokrý dokáže sa vylizovať desiatky minút a tvár si čistí prednými labkami.
Mimo svojej Africkej domoviny zaujíma rolu spoločenského plemena. Stále viac sa s ním môžete stretnúť na výstavách, kde zaujme svojím ladným pohybom.
Basenji miluje pohyb. Je vhodný na šport, kde môže uplatniť svoje vynikajúce bežecké schopnosti a lovecký pud. Jeho pohyb pripomína klus plnokrvného koňa a na prvý pohľad ním zaujme. Je veľmi rýchly, obratný a mrštný, takže športy ako coursing a dostihy sú pre neho ako stvorené. Ale tak ako pohyb a dlhé prechádzky, zbožňuje aj vylihovanie na slnku alebo gauči. Vyhľadáva najteplejšie miesta v dome a dokáže hodiny pozorovať okolie z okna. Tak ako vie byť vonku aktívny, doma o ňom skoro ani neviete. Neznáša vlhko a dážď. Keď prší, vydrží nekonečné hodiny prespať pod dekou a nevykonávať základné vylučovacie potreby. Málokedy uvidíte basenji skočiť do prírodnej vody a plávať. Skrátka vodu nemusí. Ale zimu napríklad toleruje, ba priam miluje šantenie v čerstvo napadanom snehu.
Autor: Lucia Baďurová CHS Kimombo, foto: archív autorky
Výchova
Jeho povaha sa vyznačuje nezávislosťou, inteligenciou a nadpriemernou reakčnou schopnosťou. Samostatne premýšľa a jedná. Tieto rysi jeho povahy môžu byť niekedy nevýhodou. Hlavne pre človeka, ktorý vyžaduje od psa totálnu poslušnosť a podriadenosť. K výchove by mal poučený človek pristupovať ako k výzve. S humorom a trpezlivosťou vychovať psíka ako svojho spoločenského partnera.
Samozrejme je dôležité, začať so socializáciou a dôslednou výchovou mladého psíka čo najskôr. Výcvik musí chápať ako príjemnú hru a zábavu. Dobre sa učí, ale snaží sa presadiť svoje názory.
Pokiaľ je ale výcvik vedený dôsledne a spravodlivo, dajú sa dosiahnuť výborné výsledky. V žiadnom prípade nie je pravda, že basenji je hlúpy a nedá sa vycvičiť. Je natoľko inteligentný, že každý príkaz si dobre premyslí, či sa mu hodí alebo nie a jednoducho pre neho nezaujímavé príkazy ignoruje. Vždy je na vás ako sa dokážete s jeho myslením stotožniť, tolerovať ho a správne motivovať, aby poslúchal. Jeho výchova vyžaduje nemalú dávku rafinovanosti alebo empatie, ktorá umožní vysledovať pochod jeho myšlienok a tomuto spôsobu uvažovania psa potom výchovu prispôsobiť. V žiadnom prípade nesmiete používať hrubú silu. Harmonický vzťah medzi majiteľom a basenji musí byť založený na dôvere.
Tiež je dôležité byť dôsledný s výchovou po celý život psíka. Veľmi rýchlo si dokážu zvyknúť na to, že po ňom už poslušnosť nevyžadujete.
Povaha
Je veľmi citlivý, milý, hravý, strašne zvedavý, vynaliezavý a má svojský zmysel pre humor. Je spoločenský, dobre vychádza s deťmi a aj s ostatnými zvieracími členmi domácnosti. A pokiaľ nie, naučí sa ich tolerovať. Toto chovanie má zafixované ešte z Afriky, kde v osadách neustále pobehovali deti a rôzne zvieratá. Má jemne vyvinuté všetky inštinkty pre život vo voľnej divočine, preto autá, električky, vlak nevidí ako nebezpečenstvo, ale úlovok, ktorý má prenasledovať. Preto v meste musíte dávať veľký pozor na psíka a púšťať ho z vôdzky len na miestach, kde mu nehrozí nebezpečenstvo.
Pána si väčšinou v rodine vyberie sám a je mu bezmedzne oddaný.
Miluje prítomnosť svojej ľudskej svorky a preto je nevhodné držať ho mimo bytu (napr. v koterci). Basenji je najspokojnejší, keď môže byť neustále v spoločnosti svojho pána. Keď je s ním, je šťastný, nevyžaduje takmer žiadnu pozornosť, stačí mu jeho prítomnosť. Nie je vhodné, aby bol ponechávaný dlhé hodiny osamote. Samotu znáša veľmi zle až úzkostne, a môže to viesť až k deštruktívnym stavom.
Pre koho sa hodí
Toto plemeno je vhodné pre ľudí, ktorí sú tolerantní k jeho inej povahe a hlavne pre tých, čo budú basenji milovať so všetkými jeho vrtochmi.
Vhodní sú pre športovo založených, trpezlivých ľudí s určitou dávkou veľkorysosti v povahe. Basenji v byte ocení každá gazdinka, pretože nepĺzne, nezapácha a je čistotný. Basenji bude šťastný predovšetkým s človekom, ktorý ho dokáže pochopiť takého aký je, a nebude ho chcieť pretvárať podľa svojich predstáv. Basenji je skôr životný partner ako pes. Bude šťastný vo veľkom dome so záhradou, ale aj v mestskom byte. Za predpokladu, že mu poskytnete dostatok pohybu.
Naopak nie sú vhodní pre ľudí, ktorí vyžadujú 100% poslušnosť, a výcvik a výchovu praktizujú drilom. Drezúra z nich robí doslova nešťastných psov. Celé tisícročia boli vychovávaní k samostatnému jednaniu, majú ho geneticky podmienené a malo by byť aj tolerované. Pri basenji proste neexistuje stredná cesta, buď ich človek miluje okamžite alebo ich odmieta. Buďte si istí, že patríte do tej prvej kategórie predtým, než sa rozhodnete ďalších 12-16 rokov zdieľať svoj život s týmto psíkom.
Basenji bude milovať každý, kto je schopný oceniť jeho prispôsobivosť, s ktorou sa naučil žiť mimo svojej domoviny a v úplne odlišných podmienkach, kto si bude vážiť jeho lásku a prítulnosť a kto ho bude obdivovať pre všetky jeho nenahraditeľné vlastnosti.
Záver
Otázka: čo za psa je vlastne Basenji?
Odpoveď: pes, ktorý dokáže vyvolávať extrémne pocity.
Pokiaľ objavíte kúzlo tohto plemena a dokážete akceptovať jeho typickú povahu, získate dokonalého a atraktívneho spoločníka a nikdy sa nebudete nudiť.
Slávna svetová chovateľka a odborníčka na basenji, slečna Veronica Thudor-Williams ich v článku (Journal of the Society for the Preservation of the Fauna of the Empire, Nr.54) nazvala „živé fosílie“. Napísala „bola by to tragédia, keby tieto psy, tak starobylého pôvodu, ktoré si zachovali svoju identitu nespočítateľne mnoho storočí, teraz zanikli ako dôsledok vyvíjajúcej sa civilizácie“.
Najdôležitejšie musí byť pre nás presvedčenie, že basenji je ideálny a perfektný taký, aký je už tisíce rokov.Dajte mu šancu, aby sa naučil prispôsobiť sa našej modernej civilizácii…
Celkový vzhľad podľa štandardu
Basenji je ľahko stavaný, s jemnými kosťami, aristokratickým vzhľadom, vysokonohý v porovnaní s dĺžkou. Vždy vyrovnaný, pozorný a inteligentný.
Vráskavá hlava so vztýčenými ušami, nesená hrdo na pekne klenutom krku, hlboko dosahujúca hrudná kosť prechádza do výrazného drieku.
Hlava je plochá, dobre modelovaná, stredne široká k ňucháču sa zužuje. Jemné a bohaté záhyby sa tvoria na čele, keď sú uši našpicovatené. Šteňatá majú vrásky výraznejšie. Trojfarebné psy majú vrásky menej výrazné pre tvorbu tieňov. Žiaduci je čierny ňucháč. Oči tmavé, mandľového tvaru, šikmo osadené, pozerajú do diaľky, nepreniknuteľný výraz. Uši malé, špicaté, vztýčené. Chrup – silné čeľuste s perfektným, pravidelným a úplným nožnicovým zhryzom.
Krk mocný, dobrej dĺžky, ale nie hrubý, pevne tvarovaný a v nasadení hrdla dosť plný, s vyklenutou šijou. Dobre vsadený do pliec, zvýrazňuje hrdé držanie hlavy.
Predok – plecia umiestnené pekne dozadu, svalnaté, ale nie príliš ťažké. Lakte priliehajú k hrudníku, pri pohľade spredu tvoria lakte s rebrami jednu líniu, ktorá pokračuje cez končatiny rovno po zem, čo vytvára stredne širokú frontu.
Predné končatiny sú rovné s jemnými kosťami a veľmi dlhými predlaktiami.
Telo vyvážené s krátkym rovným chrbtom. Rebrá dobre klenuté, hlboké a oválne. Bedrá sú krátke, dlhá hrudná kosť prechádza do výrazného drieku.. Zadné končatiny sú mocné a svalnaté, päty nízko umiestnené, ani vtočené ani vytočené. Dlhé predkolenia so stredne zauhlenými kolenami. Labky malé, úzke a kompaktné s hrubými vankúšikmi, dobre kostnaté prsty a krátke nechty.
Chvost vysoko nasadený, dobre zatočený nad chrbtom, jednoduchým alebo dvojitým krúžkom tesne prilieha k stehnu.
Pohyb – končatiny sa pohybujú rýchlym, dlhým, neúnavným a švihovým pohybom rovno dopredu.
Srsť – krátka, lesklá a hustá, veľmi jemná. Koža je veľmi vláčna.
Farba: Sú uznané štyri varianty zafarbenia – červená, čierna, tricolor a žíhaná vždy s bielymi znakmi na labkách, hrudi a konci chvosta. Prípustné sú aj biele končatiny, lysina a biely golier.
Veľkosť a hmotnosť u psov je 43 cm – 11 kg, u sučiek 40 cm – 9,5 kg.