Autor: MVDr. Monika Martinková
Kliešte
Už takmer mesiac je u nás počasie, ktoré nás láka stále viac a viac podnikať dlhšie prechádzky do prírody s našimi štvornohými miláčikmi. Náš psík (a teda nielen on, ale aj my) si ale z takejto prechádzky môže ľahko priniesť neželaný darček. Kliešťa. Veľa ľudí si dodnes myslí, že na nich kliešte „padájú“ zo stromov. Treba zdôrazniť, že kliešte sa v skutočnosti vyskytujú oveľa nižšie – v tráve a na zemi, kde „čakajú“ na svojho hostiteľa.
Je to roztoč veľkosti niekoľko milimetrov, ktorý sa živí cicaním krvi. Samička kladie vajíčka do pôdy (počet sa líši podľa druhu od 500 -20 000), z ktorých sa vyliahnu larvy (ktoré sú šesťnohé). Tie sa po nasatí krvi zmenia na nymfu (tá je už osemnohá), a tá sa po druhom nasatí krvi mení na imago, to znamená dospelého jedinca.
Kliešť má na hlave bodavý orgán s mnohými nazad obrátenými zúbkami, čo mu umožňuje veľmi pevné prisatie. Kliešť do rany vylučuje sliny obsahujúce látky proti zrážaniu krvi, ako aj látky ktoré znecitlivia miesto vpichu. A práve sliny kliešťa môžu obsahovať pôvodcu nákazy. Aj pre túto skutočnosť je dôležité, aby bol kliešť vybraný čo najskôr.
Aké nákazy môže kliešť preniesť nielen na nášho psíka?
Kliešťová vírusová encephalitída – našťastie u nás nepatrí medzi ochorenia s vysokým výskytom, ale jedná sa o klinicky závažné ochorenie. Pozor si treba dávať hlavne u hovädzieho dobytka, ovcí a kôz, ktoré klinicky neochorejú, ale vírus prenášajú do mlieka a to, ak sa pije neprevarené, je hrozbou reálneho ochorenia. Pri psoch sa jedná o postihnutie centrálnej nervovej sústavy.
Lymská borelióza
horúčkovité ochorenie vyvolané tzv. spirochetami. Ochorenie prenášajú aj larvy a nymfy kliešťa. U psov sa najčastejšie stretávame s príznakmi postihnutia pohybového aparátu – hlavne postihnutie kĺbov. Ataky krívania sa opakujú. Postihnuté môžu byť kĺbové puzdrá, šľachy a svaly. Psík je celkovo skleslý, neochotne sa pohybuje, prípadne odmieta aj žrať. Na rozdiel od ľudí, pre ktorých neexistuje vakcína, vášho psíka môžete dať zaočkovať.
Ak spozorujete ktorýkoľvek z týchto príznakov u vášho psa (aj v prípade, že ste na ňom kliešťa nenašli), kontaktujte svojho veterinárneho lekára.
Babezióza
v niektorej literatúre ju nájdete tiež pod názvom Piroplazmóza. Ochorenie vyskytujúce sa ešte donedávna len v južnej Európe je aj vďaka „dovolenkujúcim“ slovenským psíkom, napríklad v Chorvátsku, stále častejšie pozorované u nás. Výskyt babeziózy narastá geometrickým radom. Babézie sú krvné parazity napadajúce červené krvinky (erytrocyty) a spôsobujúce ich rozpad s následným napádaním ďalších červených krviniek.
Rýchlosť nástupu príznakov sa líši od miernej letargie až po úplnú neochotu k pohybu, potácavú chôdzou, výskyt žltačky, moč sfarbený do hneda (pre prítomnosť červeného krvného farbiva hemoglobínu, ktorý sa uvoľňuje po rozpade červených krviniek napadnutých babéziami). Babezióza nie je prenosná na človeka. V prípade, že sa nelieči, môže dôjsť k úhynu psa.
Aj tu platí, že prevencia je lepšia ako liečba. Ako prevencia slúžia buď antiparazitárne spray-e, obojky a tzv. spot-on tuby s tekutinou, ktorá sa vytlačí psíkom na kožu (nie na srsť ).
Blchy
Blchy patria spolu s kliešťami medzi najčastejšie sa vyskytujúce vonkajšie parazity psov. Dospelé blchy cicajú krv svojho hostiteľa niekoľkokrát denne.
Pre veľa ľudí je odpudivá predstava, že ich pes má blchy. Ale blchy, okrem toho, že sú „neestetické“, môžu byť aj nebezpečné. Môžu psíkovi spôsobiť nepeknú alergickú reakciu na blšie zahryznutie, zároveň prenášajú larvy pásomnice psej a škrkavky.
Preto psíka vždy pri zbavovaní bĺch nezabudnite pre istotu aj zbaviť červov. Pri masívnom premnožení môžu spôsobiť anémiu a nepokoj zvieraťa. Treba myslieť aj na to, že blchy trávia čas nielen v psom kožuchu, ale aj mimo neho. Preto nezabúdajme na čistenie miest, kde sa psík zdržiava.
Vedeli ste?
Stačí, ak nájdete v srsti psa zrniečka podobné maku a už viete, že vášho psíka navštívil neželaný hosť v podobe blchy.