Prehriatie

Autor: MVDr. Monika Martinková

K prehriatiu psa môže prísť veľmi rýchlo a ľahko. Najčastejším prípadom je prehriatie organizmu psa v uzavretom aute. Ak svieti na zaparkované auto slnko, teplota vo vnútri prudko stúpa za niekoľko  minút až na 60 ۫ C (i viac), a v takom prípade je život psa akútne ohrozený.

Ponechanie psa v uzavretom aute na slnku je týranie zvierat!

V letných mesiacoch sme často svedkami prehriatia psov na výstavách, zvlášť pokiaľ predvádzanie trvá dlho na otvorenej, slnkom prehriatej ploche alebo v zle vetraných pavilónoch, kde trpia hlavne dlhosrsté psy a plemená so skrátenou nosovou partiou (tzv. brachycephalické plemená). Tu je však len na majiteľovi psa, aby včas rozpoznal príznaky prehriatia organizmu a nevystavoval psa nepriaznivému vplyvu prostredia.

Takisto nezabúdajme na psy priviazané pri búdach a netienených kotercoch (áno, ešte stále je to „normálny jav“) bez možnosti schovať sa v tieni. O prístupe k vode ani nehovoriac.

A v neposlednom rade chcem trošku apelovať na prácu výcvikárov, pri ktorej  k prehriatiu psa dochádza veľmi rýchle aj v dôsledku nadmerného fyzického zaťaženia.

Príznaky prehriatia

zrýchlený dych
vyplazený jazyk

pena v dutine ústnej
výraz nervozity až paniky striedaný skleslosťou
snaha ujsť z nepriaznivého prostredia
zvýšená srdečná frekvencia
zvracanie, hnačka

Prvá pomoc pri prehriatí

umiestniť psa do chladnejšieho prostredia (tieň, chodba, pivnica)
zabezpečiť vetranie
povoliť obojok
odstrániť penu z dutiny ústnej
predložiť vodu
prikladať studený obklad, polievať labky alkoholom
vyhľadať veterinárneho lekára!na trhu existuje mnoho „chladiacich“ prípravkov pre psov? Napríklad ventilátor do klietky, chladiace podložky, chladiace vesty, šatky a obojky.