Pazúr

Autor: MVDr. Monika Martinková

Pazúr patrí medzi kožné útvary spolu s nášľapnými vankúšikmi. Prstové puzdro tvorí pazúr, ktorý sa vyskytuje na všetkých prstoch. Je tvorený rohovým tulcom pazúra a pazúrovou kosťou. Keďže pes došľapuje na nášľapné vankúšiky, pazúr je v podstate iba obranným ústrojenstvom. Ale dokáže narobiť problémy a niekedy aj nemalú bolesť vášmu psíkovi.

Ako sa o pazúry správne starať?

V prvom rade treba dbať o, aby neboli príliš dlhé. Sú psi, ktorí si pazúry obrúsia sami, ale sú aj takí (hlavne malé a ľahké plemená psov), ktorým treba pazúriky skrátiť.

Či už si na to trúfnete sami, alebo to necháte na vášho veterinára (príp. strihací salón), vždy dbajte o to, aby ste sa vyhli prílišnému skráteniu, aby ste nepoškodili cievu.

Poškodenie cievky spôsobuje krvácanie a bolestivosť a pre psa nepríjemnú spomienku.

Niektorí majitelia sa sťažujú, že ich pes si nedá ostrihať pazúriky. Je to pravdepodobne práve preto, že už stihol mať nepríjemný zážitok zo zastrihnutého pazúra.

Výhodou sú svetlé pazúry, pretože majú viditeľné červeno-ružové jadro. U čierno pigmentovaných pazúrov odstrihnite radšej menej alebo strihajte tzv. na dvakrát.

 

 

Vlčí pazúr – na vnútornej strane zadnej končatiny sa niekedy objaví tzv. vlčí pazúr. Tento pazúr je o niečo vyššie. Niekedy sa narodí šteniatko dokonca so zdvojeným vlčím pazúrom. 

Vlčí pazúr je až na pár plemenných výnimiek (beauceron, briard…), nežiadúci a odstraňuje sa operatívne. Nie je to náročný úkon, ale musí sa urobiť čo najskôr. Skúsený chovatelia si s tým vedia poradiť hneď pri narodení šteniatka. V každom prípade neotáľajte a kontaktujte veterinára. Čím skôr tým lepšie.

Nikdy nepoužívajte nožnice pre človeka.

Poranenie pazúrikov, alebo ich zlomenie je vždy lepšie  konzultovať s veterinárnym lekárom.

Vedeli ste?

Použitím obyčajných nožníc dochádza k triešteniu pazúrika. To môže následne viesť k jeho poškodeniu a vážnym bolestivým zápalom.