Praktické inštrukcie ako zaobchádzať so Samojedom
Informácie, ktoré môžu byť zaujímavé pre majiteľov dlhosrstých psov.
Rím nebol postavený za jeden deň, a rovnako ani kondícia samojeda nezávisí na jednej hektickej snahe ukázať fyzickú krásu samojeda, ktorá by mala byť jednou z jeho najväčších predností.
Samojed by mal byť dobre upravený. Môže sa zašpiniť, ale nikdy nesmie byť bez lesku alebo s nevyčesanou srsťou. Denné prečesanie kefou je nutné a týchto 10 minút denne vedie k základnému a hlavnému bodu prípravy samojeda do krásy, akú si zaslúži do výstavného kruhu.
Je to zdvorilé a dlhujeme to každému rozhodcovi,aby psy,ktoré sú predvádzané a vstúpia do výstavného kruhu, boli upravené, a to dostatočne. Krásne upravený samojed je potešením preoko každého človeka. Ako často počujeme spoza kruhu: „Ach, aký je krásny!“ – čo je spontánne divácke hodnotenie krásne upravených vystavovaných jedincov, hoci možno nevyhrajú prvú cenu.
Často sa ma pýtajú: „Ako pripravíme samojeda?“ A ja na to:„Poviem vám…“. Môžem len dodať, že som pripravila na výstavu veľa svojich psov, a to vo všetkých fázach stavu ich srsti.
Moja chovateľská stanica (kennel) je momentálne dosť veľká a mnoho mojich vystavovaných psov musí byť predvádzaných na výstave naším zamestnancom. Moje psy sú veselé a živé,avšak cieľom je vždy pripraviť ich do najvyššieho možného stupňa, preto sa vždy aktívne zaujímam o ich prípravu na výstavu. Môj špeciálny pes, CH. Loga, je vždy upravený maximálne, ako je to možné.
Dennú starostlivosť považujeme za samozrejmé, a k tomu pred výstavou,začneme s prípravou psa len 1 týždeň pred udalosťou.Pred výstavou dostáva pes špeciálnu dávku česania a kefovania – odstránime tak všetku pustenú srsť, prach a špinu, čo je určite výhodou pred kúpaním. Ak okúpete špinavého psa, výsledok bude pravdepodobne „krémový“ alebo „strakatý“, ale ak okúpete dobre vyčesaného samojeda, dostanete oslnivú bielu, ktorá ho ozdobí tak, ako má.
Päť dní pred výstavou psa okúpeme. Majte všetko pripravené skôr, ako psa namočíte. Čisté uteráky, čisté kefy a podobne. Neobávajte sa poriadneho šúchania a predovšetkým kúpte samojeda skoro ráno. Používajte kvalitný šampón a vytvorte dobrú penu. Veľa horúcej vody je základom pre kúpanie a oplachovanie, vždy šampónujem dvakrát a oplachujem dvakrát. Dajte psom pred kúpaním kúsky vaty do uší a po kúpeli ich nezabudnite vytiahnuť.
Nechajte psa poriadne otriasť, je to prvý krok k vysušeniu. Potom ho poriadne vytrite teplými uterákmi. Pamätajte, že samojedova srsť je ako deka a dobre drží vlhkosť, takže potrebuje veľa času na úplné vyschnutie. To je hlavný dôvod, prečo odporúčam kúpať samojeda predpoludním. Ďalší dôvod je, že samojed potrebuje troška času na hry a psychickú pohodu pred zotmením.
Skvelou prevenciou proti prechladnutiu je troška „brandy“ v teplom mlieku. Toto zvýši ich odolnosť voči prechladnutiu. Všetky moje psy dostanú po kúpeli svoju dávku „brandy“. Večer dokončíme kúpanie sprejom Robin Starch, potom dostanú dobré jedlo a necháme ich poriadne oddýchnuť.
Je potrebné podotknúť, že samojedi všeobecne nemajú kúpanie radi, ale výnimky potvrdzujú pravidlo. V skutočnosti sa moje psy javia, že si to užívajú a tešia sa na to, že na výstave ukážu „svoju prirodzenú krásu“.
Nasledujúci deň robíme prvé úpravy – a ani neviem zdôrazdniť dôležitosť dobrého kefovania od chvosta smerom k hlave,čím sa do srsti dostáva energia, elán.Keď je toto hotové, skutočná, svedomitá práca ešte len začína. Je ňou česanie.Niektorí venujú česaniu málo času. Pes je očesaný veľmi rýchlo, ale s akým výsledkom? Každý samojed môže byť kefou vyčesaný za 2 minúty, a potom padne a vytvoria sa spľastnuté, dobre viditeľné miesta.Ach,ako často som toto videla.
Čas strávený kefovaním po dobu niekoľkých týždňov prinesie konečne ovocie.
Česanie od korienkov. Oveľa lepšie je „česať“ len polovicu psa,a to dôkladne,a druhú česať ďalší deň, než spraviť to rýchlo-rýchlo, nedostatočne. Efekt je viditeľný.
Na piaty deň má srsť už svoju textúru späť a česanie je kompletné.
Pamätaje na páperie:
a) jemnú srsť v ušiach a ich okolí,
b) vzadu na nohách,
c) na zadných labkách.
Všetky tieto aktivity pri starostlivosti spôsobia obrovský rozdiel v celkovom vzhľade. Nikdy nezabúdajte, že nielen starostlivosť zvonka je vidieť. Každý musí mať dôslednú starostlivosť aj z vnútra – kvalitnou stravou a starostlivosťou všeobecne. Dobrý zdravotný stav psa je nevyhnutný a rozjasňuje samojeda ešte viac. Čisté oči, zdravé zuby. Posledné „zuby“ dotvárajú celkový efekt starostlivosti o samojeda. Zuby môžu byť nanešťastie farbené stravou, ale môžeme ich udržať perfektne biele použitím peroxidu. Nakoniec nos samojeda potrieme troškou oleja a pes je úplne a perfektne pripravený na výstavu.
Šiesty a posledný deň pred výstavou je príznačný hlavným česaním a kefovaním pre finálny efekt srsti. Všetka námaha je konečne vidieť na efekte a celkovom výzore samojeda. A je tu výstava! A znova budeme počuť „Ach, ten je úžasný!“.Krásny samojed s dobrou starostlivosťou a prípravou na výstavu a s dobrým handlerom,keď medzi nimi vládne dôvera, je ozdobou každého výstavného kruhu (samojedov).
Takže vždy konajte tak, aby mal váš samojed veľké šance na úspech a výhry, a bude vzbudzovať záujem verejnosti už len svojou prípravou a vrodenou nádherou!
Tí z nás, ktorí milujú samojedov, vedia, že ich vonkajšia roztomilosť vyžaruje aj z vnútra.
Poznámka: Počítajte s tým, že je to preklad historického článku (uverejneného pred 80 rokmi) – niektoré produkty neexistujú a brandy a peroxid na zuby určite nie sú zdraviu zvierat prospešné.
Uverejnené v DOG WORLD, 9. februára 1934
Marion Keyte-Perry, rozhodca Samojedov na Cruft’s
Preklad: Emília Múdra