Skip to content

Ako vznikol medzinárodný skúšobný poriadok IPO

Medzinárodný skúšobný poriadok FCI IGP 2025

Autor: Igor Lengvarský, viceprezident pracovnej komisie FCI

S organizovanou kynológiou sa  po prvý krát stretávame v Nemecku, asi pred 140 rokmi. Jednalo sa o nemeckých policajtov, ktorí začali nosiť do práce vlastných psov a začali ich využívať v službe. Využívali sa predovšetkým ich obranárske inštinkty a neskôr ich začali využívať aj na pachové práce. Asi pred 120 rokmi sa datujú nejaké porovnávania sa medzi sebou a to sa považuje za zárodky pretekov.
V 60 – tych rokoch minulého storočia vznikol medzinárodný skúšobný poriadok IPO. Ešte predtým však mali Nemci svoj skúšobný poriadok Schutzhund. Prvé IPO bolo v podstate prevzatie nemeckého skúšobného poriadku. V 80 – tych rokoch začína éra modernejšieho výcviku s novými tréningovými metódami. Začínajú sa vo väčšej miere využívať motivačné predmety a pomôcky, predovšetkým v tréningu poslušnosti, ale aj v obrane a na stopách. Cieľom bolo zvýšiť ochotu a chuť psov spolupracovať so psovodom. Začal sa klásť väčší dôraz na korektnejšie a koncentrovanejšie výkony.

Skratka IPO (Internationale Prűfung Ordung), v preklade Medzinárodný skúšobný poriadok sa používal až do roku 2019. V tomto roku sa mení na IGP (Internationale Gebrauchshunde Prűfungsordnung), čo v preklade znamená Medzinárodný skúšobný poriadok pracovných psov. Cieľom bolo zvýraznenie, že sa jedná o pracovných psov. 

Každých cca 5 rokov dochádza k akejsi novelizácii tohto skúšobného poriadku. Dôvodom sú spoločenské zmeny, zmeny v metodike tréningu, v prevedení cvikov a pod. V súčasnej dobe je spolužitie psa a človeka výrazný fenomén. Na psa majú ľudia dnes úplne iný pohľad ako v minulosti. Pes je považovaný za živú spoločenskú bytosť a nie za vec. Práve to všetko sa musí zohľadňovať aj pri každej novelizácii skúšobného poriadku. K zmenám preto dochádza aj pod tlakom vonkajších okolností. Nikdy však nešlo o veľké systémové zmeny, ale skôr o menšie úpravy a o zmeny v posudzovaní jednotlivých cvikov.

Tieto zmeny stále navrhuje určitá vybraná skupina ľudí z pracovnej komisie FCI. Tí pripravia  návrh, ktorý sa predkladá a následne pripomienkuje v krajinách, ktoré majú zástupcov v pracovnej komisii FCI, alebo v krajinách, ktoré sú v FCI a sú kynologicky aktívne. Proces pripomienkovania a schvaľovania je dostatočne dlhý, aby sa každý, kto má záujem mohol vyjadriť a aby sa všetky pripomienky  a návrhy mohli posúdiť. Nie je to len výmysel malej skupiny ľudí. Po všetkých úpravách ho musí schváliť Generálne predstavenstvo FCI a až potom vstúpi do platnosti.

Posledný skúšobný poriadok sa tvoril dva roky.
Cieľom poslednej verzie bolo odľahčiť predovšetkým 1. stupeň skúšky IGP 1. Niektoré skúšky sa zrušili, niektoré pridali. Skúška IGP V  bola veľmi málo využívaná a nakoľko IGP 1 je odľahčená, IGP V  vpodstate stratila význam. Viacero vrcholových trénerov kritizovalo odľahčenie IGP 1. Cieľovou skupinou IGP 1 však nie sú vrcholoví pretekári, ale ľudia, ktorí s výcvikom začínajú, ľudia ktorí nie sú v „top“ kluboch kde je profesionálne zázemie. V mnohých krajinách kynológia ešte nie je na takej úrovni, kde sa bojuje o titul majstra sveta. Ďalšou cieľovou skupinou sú ľudia, ktorí nemajú ambície pretekať, ale aspoň základnú skúšku chcú absolvovať.  Doterajšia IGP 1 bola pre začiatočníkov veľmi zložitá skúška.

Ľudia, ktorí sa venujú športu, od šteňaťa pripravujú svojich psov iným spôsobom a ich cieľom je IGP 3. Odľahčená skúška IGP 1 dáva väčší záber pre širokú verejnosť a aj pre iné plemená, ktoré až tak nie sú využívané na prípravu pre vrcholové preteky. Pokiaľ niekto uspeje  na základnej skúške skôr, určite ho to omnoho viac  motivuje do ďalšej práce, ako keď má viackrát problém dosiahnuť 1. stupeň.
Na stopách v IGP nie sú výrazné zmeny, až na to, že v IGP 1 je namiesto 10 m stopovacej šnúry iba 5 m dlhá šnúra. 

V IFH je zaradená nová skúška, takže je teraz postupnosť  IFH 1, IFH 2, IFH 3. Novinkou je to, že pred skúškou IGP – FH už nestačí len BH – VT, ale musí byť splnená skúška IFH 3.
 
Zmeny v poslušnosti sú  v BH -VT. Je zrušená ovládateľnosť bez vôdzky, sú kratšie vzdialenosti  psovoda od psa na dlhodobom odložení a kladie sa viac dôrazu v druhej socializačnej časti.

V IGP 1 je povolené krátkodobé uvoľnenie psa po každom cviku. Odloženie v sede a v ľahu je možné predviesť zo základného postoja. Skúška neobsahuje aport cez prekážku, namiesto toho je 2 x skok cez prekážku.

V IGP 2 sa ruší aport cez šikmú stenu. Namiesto toho je skok šplhom. Cvik odloženie v stoji bude za 10 bodov. Šikmá stena je všade znížená na výšku 160 cm.

V IGP 3 je odloženie v sede za 10 bodov. Aport cez šikmú stenu je tiež za 10 bodov. Najväčšou zmenou pri aportoch je prítomnosť stewarda. Psovod odhodí aport do vyznačeného priestoru. Pri voľnom aporte je to 4×4 metrov štvorec, prvou hranou 8 metrov od psovoda. Pokiaľ aport po odhodení nezostane v danom priestore, umiestni ho steward do stredu vyznačeného štvorca. Následne sa steward presunie za psovoda, alebo k rozhodcovi. Po uplynutí 3 sekúnd psovod prevedie cvik prinášania predmetu. Obdobne je to pri metrovej prekážke a šikmej stene. Za prekážkami je vyznačený pozdĺžny priestor 2×4 metre, ktorý začína 6 metrov za prekážkou.

V obrane na IGP 1 sú 2 úkryty a pri útoku na psa z pohybu neodchádza od figuranta pes a psovod, ale figurant sa presunie na vzdialenosť 20 m. Obrana v IGP 2 a IGP 3 je bez zmien. Pri všetkých skúškach a pretekoch sa bude viacej dbať na prirodzený prejav psa. Potláčať  sa bude nie len prejav strachu, ale aj psi ktorí sú nervózni, pod tlakom, alebo sú neprirodzene premotivovaní, čo im bráni normálnemu uvoľnenému prejavu. Pes by mal chcieť pracovať pre svojho psovoda a nie preto, že ak nevykoná cvik hrozí mu trest. Hodnotí sa stále team pes a psovod, kde je dôležitá harmónia a radosť z práce. Rozhodca by mal sledovať reč tela psa, ktorá nám ukáže jeho psychologické rozpoloženie .

Od nového skúšobného poriadku sa očakáva zvýšenie záujmu o vykonanie skúšok, väčšiu masovosť v kynológii a tým pádom aj väčší záujem o šport. Cieľom je, aby čo najviac ľudí cvičilo so svojimi psami, aby boli psy viac pod kontrolou svojich majiteľov a aby boli socializovaní. Psy, ktoré sú agresívne a nie sú pod kontrolou robia problém nám všetkým ostatným, pretože v prípade nejakého konfliktu sa ukazuje prstom na všetkých psíčkarov, a nie na konkrétneho problémového psa a jeho majiteľa. 

Pri skúške BH – VT tvoria cviky a socializačná časť len minimum, ktoré vyjadruje táto skúška. Do tejto skúšky je možné priradiť aj ďalšie cviky. Záleží to od národných organizácií.
Novinkou v skúšobnom poriadku je, že obranárske skúšky sa môžu robiť len s poslušnosťou. Na prvom mieste je, aby bol pes pod kontrolou. 

Ak chceme trénovať a pretekať, musíme akceptovať dobu a miesto kde žijeme. Spoločnosť musíme neustále presviedčať, že pes ktorý je v tréningu nie je nebezpečný, naopak, je pod kontrolou. Používaním vhodných motivačných metód je pes ochotný spolupracovať so svojim psovodom a tým rozvíjať svoju mentálnu aj fyzickú kondíciu.

Každým rokom sa zvyšuje záujem o majstrovstvá sveta IGP. Je to odrazom toho, že tento šport sa neustále rozvíja. Stále sa zvyšuje počet zúčastnených krajín, čo nám dáva nádej do budúcnosti. Tento novelizovaný skúšobný poriadok FCI IGP 2025 dáva širokú možnosť realizácie sa vo výcviku, skúškach a pretekoch vo všetkých disciplínach pracovných, stopárskych, doprovodných psov a zahŕňa skúšky vyhľadávania predmetov a vytrvalostnú skúšku.                                                                                                               Verím, že ešte viac osloví širokú kynologickú verejnosť a zvýši popularitu nášho obľúbeného športu.

Kynologická sezóna sa ešte len rozbieha, preto prajem všetkým ktorí sa venujú tejto ušľachtilej práce pevné zdravie a radosť z vašich štvornohých priateľov.

                                                                                                                     

Zastrešujúce organizácie

Slovenské národné plemená psov

Slovakia Dog Cup

Lekáreň pre zvieratá