Kotercový kašeľ

Sezóna je v plnom prúde…

Autor: MVDr. Scarlett Polakovičová Marešová, SCAR VET klinika, Trnava

Kotercový kašeľ má rôzne etiológie, vrátane Bordetella bronchiseptica, vírusu parainfluenzy psov (CPIV), adenovírusu psov typu 2 (CAV-2), chrípky psov a zriedkavejšie vírusu psinky. Pri tomto syndróme majú psie reovírusy (typy 1, 2 a 3), psie herpesvírusy a psie adenovírusy 1 (CAV-1) otázny význam. Bordetella bronchiseptica môže pôsobiť ako primárny patogén, najmä u psov mladších ako 6 mesiacov. On a ďalšie baktérie (zvyčajne gramnegatívne organizmy ako Pseudomonas sp., Escherichia coli a Klebsiella pneumoniae) môžu spôsobiť sekundárne infekcie po vírusovom poškodení dýchacieho traktu. Najbežnejšie sú koinfekcie B. bronchiseptica, CPIV a CAV-2. Úloha Mycoplasma sp. nebola jasne stanovená.

Čo spôsobuje kotercový kašeľ a ako sa ochorenie prenáša

Baktéria, ktorá najčastejšie spôsobuje kotercový kašeľ, sa nazýva Bordetella bronchiseptica. Toto ochorenie je tiež známe pod názvom infekčná tracheobronchitída. 

“ Psy sa zvyčajne nakazia na miestach, kde sa združuje väčší počet psov, ako napríklad chovateľské stanice, zariadenia starostlivosti o psov, psie parky, výcvikové skupiny psov a výstavy psov, alebo dokonca kaviarne vhodné pre psov.”

Najčastejšie ročné obdobie výskytu tohto ochorenia je jeseň, keďže charakteristické vlhké počasie je vhodné na šírenie patogénu.

Ochorenie je vysoko nákazlivé. Baktéria sa šíri medzi psami vzdušnými kvapôčkami, priamym kontaktom (napríklad dotykom nosa) alebo kontaminovanými povrchmi (vrátane misiek na vodu alebo jedlo či hračiek).

Ako sa prejavuje kotercový kašeľ

Ako prvé si na psovi všimnete suchý silný kašeľ, často so zvukom „akoby sa mu zaseklo niečo v krku“, ktorý môže v ťažších prípadoch viesť až k zápalu priedušnice či pľúc. 

Ďalšie prejavy:

  • výtok z nosa a očí, kýchanie,
  • letargia,
  • strata chuti do jedla
  • znížená telesná teplota. 

Pri úpornom kašli sa môže vyvolať dávivý reflex vedúci k zvracaniu. Choroba vždy znižuje kvalitu života psa, pretože sa dlho zotavuje. Pri športových psoch vyraďuje psa na dlhý čas z tréningu a súťaží, znemožňuje účasť na výstavách. 

Jednoznačné potvrdenie ochorenia neexistuje. Postačuje prítomnosť horeuvedených príznakov, možnosť predchádzajúceho vystavenia v rámci inkubačnej doby 2 týždňov väčšej skupine psov a odznenie príznakov po nastavení na liečbu. 

Ak príznaky pretrvávajú, je nevyhnutná ďalšia diagnostika, vrátane röntgenového vyšetrenia, kde sa diagnostikuje prítomnosť alveolárneho pľúcneho vzoru a vylúči sa alebo potvrdí postihnutie pľúc, nádorové ochorenie či astma. Ďalšie vhodné vyšetrenie je krvný test a PCR, kde sa môžu odobrať výtery z nosohltanu alebo priedušnice na vyhodnotenie príčiny klinických príznakov.

Diagnostika je doležitá aj na vylúčenie iných závažných ochorení

Vírus psinky a vírus psej chrípky začínajú symptómami takmer identickými s kotercovým kašľom, takže ich rozpoznanie môže byť náročné. Váš veterinárny lekár Vám s tým pomôže. Medzi ďalšie stavy, ktoré môžu spôsobiť kašeľ u psov, patrí kolabujúca priedušnica, bronchitída, astma a dokonca aj srdcové choroby.

Liečba a prevencia

Toto ochorenie je dobre liečiteľné u väčšiny zdravých dospelých psov. Môže však odznieť aj samo po 1-6 týždňoch. Odznievanie a priebeh ochorenia môžu byť náročnejšie u jedincov mladších ako 6 mesiacov, gravidných sučiek, starších jedincov alebo u psov, ktorí sú imunokompromitovaní v dôsledku iných zdravotných stavov.

Na očkovanie psov proti baktérii Bordetella, ktorá je najčastejšou príčinou tohto komplexu ochorenia, je k dispozícii vakcína. Je veľa zariadení, ktoré si vyžadujú potvrdenie o vakcinácii proti kotercovému kašľu. Mnohé tréningové zariadenia, hotely pre psov a podobne.

Vakcína je dostupná v perorálnej (ústne podanie), intranazálnej (vdychovanie) a injekčnej forme a v závislosti od formy sa zvyčajne podáva pri prevencii jedenkrát ročne. 

Pri podozrení na zvýšený výskyt postihnutých psov v okolí alebo pri vystavení sa baktérii sa podáva v dvoch dávkach s odstupom dvoch až štyroch týždňov, po ktorých nasleduje posilňovacia dávka každých šesť mesiacov až rok. 

Veterinár môže predpísať antibiotiká na prevenciu sekundárnej bakteriálnej infekcie, ako aj lieky na potlačenie kašľa či na zmiernenie symptómov. Antitusiká sú kontraindikované u pacientov s potvrdenou pneumóniou. Vakcína naberá účinnosť približne 4 dni po očkovaní a môže byť podaná psom vo veku 3 týždňov a viac. Hoci väčšinu prípadov psieho kašľa spôsobuje baktéria Bordetella, niektoré sú spôsobené inými patogénmi, takže samotná vakcína proti Bordetelle nemusí zabrániť tomu, aby váš pes neochorel na kotercový kašeľ. Avšak aj na vyššie spomenuté patogény existuje vakcinácia, prípadne liečba pri včasnom diagnostikovaní pôvodcu.

Sprievodna liečba a poliečebná starostlivosť

Počas liečby a po nej je potrebné upraviť biorytmus psa. Po liečbe je potrebné zaviesť špeciálny režim pre psa a nezaťažovať ho fyzickou aktivitou. Terapia pokračuje približne týždňom odpočinku a podpornej starostlivosti, podobne ako by ste si liečili vlastnú nádchu.

Rady ktoré pomôžu

Pre majiteľov je tiež užitočné, aby na venčenie psa s príznakmi kotercového kašľa používali radšej postroj než obojok. Podráždenie tracheálnej oblasti môže kašeľ zhoršiť a prípadne spôsobiť poškodenie. 

Ak máte domácnosť s viacerými domácimi zvieratami a jedno vykazuje známky kašľa, je pravdepodobné, že všetci psi v domácnosti boli vystavení. 

Tiež pomáha zabezpečiť dobre vyvetrané prostredie (pozor na vetranie za prítomnosti psa). Ak váš pes bežne navštevuje škôlku, denný stacionár alebo hotel pre psov keď ste v práci, budete ho musieť nechať doma, aby ste obmedzili šírenie ochorenia na iných psov.

Prekonal váš pes kotercový kašeľ?

Zaujímavosťou je, že ak váš pes prekonal toto ochorenie spôsobené baktériou Bordetella, získa imunitu na 6-12 mesiacov. V prípade opätovného výskytu podobných príznakov v lehote kratšej ako 6 mesiacov sa poraďte so svojím veterinárnym lekárom o možnostiach hlbšej diagnostiky stavu vášho psa.

V neposlednom rade je dobré vedieť, že toto ochorenie, keďže je komplexné a môžu sa k nemu pridružiť aj iné baktérie, ako napríklad Streptococcus equi subspecies zooepidemicus či iné z rodu Pasteurella, Pseudomonas, sa môže šíriť aj na iné druhy zvierat, ako napríklad mačky. 

Prenos na človeka

Patogény, ktoré spôsobujú kotercový kašeľ a infikujú psy, sa špecificky prispôsobili dýchaciemu systému psov, vďaka čomu sú infekcie u ľudí extrémne zriedkavé.

Zdraví ľudia majú vo všeobecnosti silnú imunitu voči Bordetella bronchiseptica. Prípady prenosu na ľudí sú výnimočne zriedkavé a zvyčajne sa vyskytujú u jedincov s oslabenou imunitou, ako sú pacienti podstupujúci chemoterapiu, žijúci s HIV/AIDS alebo užívajúci imunosupresívne lieky.

MVDr. Scarlett Polakovič Marešová PhD.
MVDr. Scarlett Polakovič Marešová PhD.

Vyštudovala Univerzitu veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach v obore všeobecné veterinárne lekárstvo a hygiena potravín, ktoré ukončila obhájením diplomovej práce na tému využitie gnotobiotických laboratórnych zvierat v štúdiu črevných zápalových chorôb. Následne pokračovala v PhD štúdiu na tej istej univerzite v obore veterinárna chirurgia. Témou jej dizertačnej práce bolo štúdium kvantitatívnych a morfologických parametrov a ich vzťahu pri hodnotení dysplázie bedrových kĺbov. Počas štúdia sa sústreďovala okrem svojej témy aj na neurológiu a rehabilitáciu a podieľala sa ako školiteľ alebo konzultant na rôznych diplomových a bakalárskych prác, pravidelne publikovala články do slovenských, českých ale aj iných zahraničných časopisov a navštevovala mnohé konferencie a semináre. V priebehu týchto rokov nabrala značnú klinickú prax aj mimo svojho oboru. Je členom KVL SR ako aj SAVLMZ. Momentálne pracuje na veterinárnej klinike SCARVet v Trnave.
SCARVet veterinárna ambulancia
Sladovnícka 2566/22 v Trnave
Tel.č.: 0952 209 967

Zastrešujúce organizácie

Slovenské národné plemená psov

Slovakia Dog Cup

Lekáreň pre zvieratá