Krok za krokom časť 6

Predvedenie psa v pohybe

Autor: Nikola Mille,  NkM SHOW KENNEL

Predvedenie psa v pohybe je čas, v ktorom sa často rozhodne o tom, kto bude víťaz. Dobrá prezentácia je dôležitá preto, aby rozhodca mohol lepšie oceniť vystavovaného psa. Majme na pamäti, že prezentáciou psa v pohybe sa snažíme ukázať najviac pozitív z jeho exteriéru, a nie je to módna prehliadka so psom na vôdzke. Nie je to o vás a pre vás. 

Vy ste sprievodcom psa, jeho podpora a pomoc. Niekedy je treba zvážiť aj svoje možnosti s daným plemenom. Ak vlastníte plemeno, ktoré v kruhu behá rýchlo a dlho, mali by ste dbať aj na svoju fyzickú prípravu. 

Klus

Rozhodca si zvyčajne prezrie pohyb psa v kruhu. Ide o klus v kruhu najprv so všetkými psami dohromady. Pohyb  tam a späť sa vykonáva jednotlivo, maximálne môžu bežať  dva psy naraz.

Prvé čo, musíte psa naučiť, je začiatok.
Pes musí vedieť, že určitý príkaz, pohyb tela, vyžaduje jeho sústredený klus. Je veľmi dôležité, aby pes v prvých metroch vedel, čo od neho chcete, a už v tejto časti ukázal správnu mechaniku pohybu. Týmto spôsobom bude v očiach rozhodcu ihneď pohyb psa koordinovaný a hodnotený kladne.

Ak sa handler pohne bez toho, aby pes vedel, čo od neho chce, rozhodca bude vidieť v prvom úseku všetky “nedostatky” pohybu, ako je  príp. zlé postavenie končatín, uvoľnená horná línia, strmšie uhlenie a pod.

„Správnym a sústredeným pohybom dokáže handler zakryť drobné nedostatky psa.“

 

Rýchlosť, akým pes beží v kruhu sa môže líšiť od plemena, jeho konštrukcie a jednotlivých fáz vyučovania.

 

Psa v pohybe vedieme stále pri ľavej nohe a tak, aby bol pes pri pohybe do kruhu vo vnútri kruhu. Smer pohybu je vpravo. Pokiaľ rozhodca neurčí inak.

Existuje viacero spôsobov, ako dať psovi signál k pohybu. Akékoľvek hovorené slovo je vhodné, ale musí byť vždy rovnaké. Pred začatím pohybu je tiež užitočné nechať psa obísť okolo seba tak, že vykročenie do priameho smeru je s končatinami v požadovanom smere a už v kluse. Navyše skutočnosť, že psa si necháme obísť okolo seba mierne za rozhodcom, dáva priestor na skorigovanie príp. nepresností. To mu dáva meter – dva na získanie sily  a rýchlosti a rozhodca následne vidí pred očami psa v plnej kvalite klusu.

 

Ak pes beží v kruhu pri našom boku, je dôležité, aby ste sa sústredili na bod krivky, v ktorom sa mení smer tak, aby pes neprišiel na tento bod príliš rýchlo, a tým nestratil rýchlosť a ani silu pohybu. Ak vás rozhodca požiada o pohyb psa v trojuholníku, môžete psa pred poslednou priamkou k nemu nechať psa obísť okolo vás s cieľom koordinovať pohyb psa s priamym pohľadom rozhodcu. 


Nabudúce si povieme o rýchlosti pohybu